עבריין מין כגיבור תרבות

שיתוף:

הרשת כמרקחה. תוכנית הריאליטי החדשה "הכפר" שאמורה לעלות השבוע לשידור, תציג כאחד המשתתפים איש שהורשע בעבירת מין של בעילת קטינה.

http://www.holesinthenet.co.il/holesinthenet-media-story-4802

הרשות השניה הודיעה שלא תצנזר את התוכנית, אבל בפייסבוק עולים קולות להחרים את הצפייה, ודרישה מהערוץ לבטל את השידור.

התוצאה היא כנראה הפוכה, העניין בתוכנית עלה פלאים, רבים פתאום שמו לב שצפויה לעלות בקרוב תכנית ריאליטי חדשה, והסקרנות, הוי הסקרנות, תוביל רבים עוד יותר לצפות בעבריין המין, ולבדוק האם יש לו קרניים.

בשנים האחרונות הפכו משתתפי תוכניות הריאליטי לגיבורי התרבות שלנו. תופעה מחרידה כשלעצמה. אבל, התופעה מחייבת אותנו למחשבה חדשה על בחירת המשתתפים. לבחירה הזו יש כוח מעצב ומחנך, מסר חברתי חזק, והשפעה על הערכים והאידאולוגיה בחברה הישראלית.

האם לתת במה לעבריינים לשעבר בתוכניות הטלוויזיה? האם יש מקום לנרקומן שמנסה להשתקם בתוכנית כמו מאסטר שף? התחושה היא שאנו מבולבלים. מצד אחד מנסים לסחוט את בלוטות הרגש והרייטיינג, בין היתר, דרך השתתפות של דמויות חריגות, שעברו מהפך או משבר, שחוו חוויות מיוחדות, חלקן פליליות, מהצד השני, אנו פוריטנים ושמרנים, רוצים לנקות את המסך ממסרים בעייתיים ומורכבים.

ראו את הפער בין ההדחה המיידית והברוטלית של עמנואל רוזן ושרון גל, על רקע טענות ראשונות להטרדה מינית, לבין הנכונות להציג בתוכנית אדם שכבר הורשע בעבירת מין קשה.

המפתח לטיפול בנושא הוא הבנה שהמסר התקשורתי הוא מורכב, נתון לפרשנות ונקלט בדרך שונה אצל צופים שונים. האתיקה המקצועית של התקשורת מחייבת להימנע מהאדרה ולגיטימציה של עבריינות. חשוב לשמור בבמה התקשורתית על הגינוי הציבורי, על הקלון הנלווה לעבירות פליליות קשות, ודאי לעבירת מין של בעילת קטינה. הקלון הזה הוא חלק חשוב מהענישה, ויש לו תפקיד מרכזי בהרתעה של עבריינים ובמאבק שלנו בפשיעה בכלל ובעבירות מין בפרט. אסור לאפשר וחשוב להימנע מכל מסר שיכול להתפס כסליחה, לגיטימציה וקבלה של מעשים פלילים כמו קיום יחסי מין עם ילדה בת 13. אולם, לא כל השתתפות של אדם שהורשע בפלילים היא בגדר פרס למשתתף או לגיטימצייה למעשים. לפעמים המסר התקשורתי הוא הפוך. לפעמים הבמה התקשורתית היא הזדמנות לגינוי ציבורי, לאישושו של הקלון, לפעמים זוהי במה לכוחו של שיקום, לכוחה של חרטה.

אין מקום לצנזורה גורפת או לכלל שרירותי. האחראים על ההפקה, העריכה והשידור של תוכניות ריאליטי, כמו גם תכנים אחרים בטלוויזיה, חייבים לקחת בחשבון את המסר שהם מעבירים, בין היתר בבחירת המשתתפים. האחריות היא שלהם.

הדיון הציבורי שנעשה היום סביב התוכנית הכפר, הוא חשוב וראוי. נדמה לי שבעתיד, המלהקים והעורכים של התוכניות יזהרו קצת יותר….

סגור לתגובות.